Tarihi M.Ö. 6500-4500 yıllarını kapsayan Pre-vedik Dönem’ e dayanan yoganın, köken olarak Sanskritçe bir kelime olan YUJ’ dan geldiği bilinmektedir. Yapılan kazı çalışmalarında duvarlara resmedilmiş yoga pozlarına rastlanmıştır.

Yoga, kişinin kendisini bulmasını sağlayan, çeşitli asanalar üzerine kurulu olan bir sanat, aynı zamanda fiziksel bir aktivitedir. Yoga yapmak vücut ve zihin sağlığı açısından çok faydalı bir aktivitedir.

Peki, neden yoga yapmalıyız?

  • Sağlıklı bir yaşam

Yoga yapmak metabolizmayı hızlandıran bir aktivite olması sebebiyle sağlığınıza olumlu yönde etki eder ve beslenme şekliniz ile orantılı olarak sağlıklı bir şekilde kilo almanızı / vermenizi sağlar.

  • Vücudun esnekliğini korumak

Bildiğimiz üzere yoga yapmanın diğer bir güzelliği de esnemeyi sağlaması. Yoga kasların esnekliğini korumasını sağlarken kişiye kendi vücudunu kontrol etmeyi de öğretir. Daha esnek bir vücut için mutlaka yoga yapmalısınız.

  • Vücuttaki ağrıları dindirmek

Birçok insan sırt, bel ve boyun bölgelerinde oluşan ağrılardan şikâyetçidir. Yoga yapmak vücudun gevşemesini sağlarken, vücuttaki kasılma kaynaklı ağrıların azalmasına büyük ölçüde fayda sağlar.

  • Kaliteli bir uyku

Eğer uykuyla alakalı problemler yaşıyorsanız, özellikle uyumaya yakın saatlerde yapacağınız birkaç yoga alıştırması ile gevşeyip daha kaliteli bir şekilde uyuyabilirsiniz.

  • Güçlü kaslar

Düzenli şekilde yapılan yoga alıştırmaları sonunda hayalinizdeki belirgin karın kaslarına sahip olmanız muhtemel bir sonuç. Ayrıca yoga yapmak diğer fiziksel aktivitelerden farklı olarak en ince kasların bile çalışmasını sağlar.

  • Dengeyi geliştirmek

Yoga duruşları ilk zamanlarda vücudunuzu zorlayabilir. Ancak zamanla bu duruşlarda zorlanmamaya başladığınızı ve rahat bir şekilde dengede durabildiğinizi fark edeceksiniz.

  • Duruşu düzeltmek

Duruş; sağlığı, günün akışını, insanlarla olan ilişkileri, kariyeri, özgüveni, konuşma tarzını, sosyal yaşamı, eğitim hayatını ve daha birçok alanda insan yaşayışını etkileyen çok önemli bir etkendir. Eğer dik durmakta zorluk çekiyorsanız ve duruşunuzu düzeltmek adına bir adım atmak istiyorsanız, hiç vakit kaybetmeden yoga yapmaya başlamanız sizin için oldukça faydalı olacaktır.

  • Meditatif bir zihin

Yoganın fiziksel faydalarının yanında ruhsal faydalarını da söylemeden geçemeyiz. Daha dingin, sakin ve stresten arınmış bir zihin için gün içinde boş bulduğunuz vakitleri yoga yaparak değerlendirebilirsiniz.

  • Güne zinde başlamak

Güne nasıl başladığınız aslında gününüzün akışını da belirler. Sabah uyandığınızda sessiz bir ortamda sevdiğiniz yoga duruşlarına geçmeniz, güne daha zinde ve sakin bir şekilde başlamanızı sağlarken, aynı zamanda günlük hayatın karmaşasında zihninizi stresten korumanıza fayda sağlayacaktır.

  • Gençleşmek

Yogada en zor duruşlar olarak kabul edilen baş duruşu ve kollar üzerinde duruşlar (Sanskritçe Sirsasana ve Bakasana) vücutta kan akışını tersine çevirerek gençleşmeyi sağlayan duruşlardır. Yogayı yaşam tarzı haline getirmiş olan insanlar ters duruşlara büyük önem gösterirler ve gençleşmeyi sağladığına inanırlar.

Yoga yapmak temelde fiziksel ve ruhsal olarak çok faydalı bir aktivitedir. Ancak özellikle ters duruşlar olmak üzere bazı yoga duruşları eğitmen gözetimi gerektiren duruşlardır. Aksi halde çeşitli sakatlanmalara sebep olabilirler. Eğer evde kendiniz yoga yapmak istiyorsanız eğitmenlerin yayınladıkları eğitici videoları adım adım uygulayarak vücudunuzu bu duruşlara hazır hale getirebilirsiniz. Bu yolda size başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir