Boks Nasıl Yapılır?

Boks Nasıl Yapılır?

Boks, Eski Roma zamanına dayanır. O zamanlarda yapılan müsabakalar sonucunda iki boksörden bir tanesi ölene kadar devam ederdi. Daha sonra bu insanlar içinde huzursuzluk yarattığı için bir süre yasaklandı. 18.yüzyıla gelindiğinde Avrupa ülkelerinden olan İngiltere’de bazı kurallar getirilerek tekrardan yapılmaya başlandı.

Dünya üzerinde yapılan birbirinden farklı birçok spor dalı vardır. Bunlardan bir tanesi de çeşitli şekillerde yapılan boks. Geçmişten bugüne denk yapılan en eski sporlardan bir tanesidir. Yapılan müsabakalar sonucunda, insanlar üzerinden ruhsal olarak rahatlama sağlayabilen aynı zamanda fiziksel olarak ağır hasarlar oluşturabilen bir spordur. Boks belirli kurallar çerçevesinde yapılır. Atılan yumruk belirli bir teknik içermektedir. Herhangi bir yanlış adım ya da yumruk kişinin kendisine zarar vermesine neden olabilir. Ayrıca boks kişiye sadece saldırmayı değil aynı zamanda kendini savunmayı da öğretir. Her geçen gün daha fazla kişinin ilgisini çeken boks, dünyada uluslararası müsabakalara da ev sahipliği yapmaktadır.

Her Boksör İyi Midir?

Her boksör belirli koşullar içerisinde iyidir ancak kendi koşullarından çıktığı zaman iyi olup olmaması kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bir kişi boks yapmaya başlamak istediğinde illa düzgün, kaslı bir vücuda sahip olmasına gerek yoktur. Çünkü boks sağlık olarak kişiye çok fazla yağ yaktırır ve bu sayede istenilen vücuda ulaşmayı sağlar. Her spor dalında olduğu gibi başarılı olmak için çok çalışmak gerekir ve önüne ne engel çıkarsa çıksın asla pes etmemeyi kişi kendine ilke edinmelidir. Dünya üzerinde bu işle uğraşan kişilerin kesin olarak tanıdığı ve bu işle uğraşmasa da namını duyduğu efsane isimlerin başında Amerikalı Müslüman boksör Muhammed Ali gelir. Boks dünyasının efsanesi olan bu kişi, daha önce çıkmış olduğu maçlardan sadece 5 tanesini kaybetmiştir.

Boks Kuralları Var Mıdır?

Her spor dalının olduğu gibi boks yapmanın da belirli kuralları vardır. Bu kurallara uymak kesinlikle zorunludur. Maç esnasında rakibine kafa atmak ya da belinden aşağı vurmak kesinlikle yasaktır. Üst bölgeden de enseye vurmak yasaktır. Bu kuralları uymayanlar ceza alır. Boks yaparken sabır çok önemlidir. Rakipten darbe alındığında kişi direk saldırıya geçerse çok büyük zararlar görebilir. Bunun için psikolojik olarak da eğitim alan boksörler bulunmaktadır. Maç esnasında rakip yere yığıldığında vurmak yasaktır. Uluslararası turnuvalarda maçları sahada yöneten hakemler bulunur. Diğer sporlarda olduğu gibi bu sporda da o hakeme karşı gelmek ya da bir şey yapmak yasaktır.

Türkiye’de de bu spor dalı ile uğraşan birçok kişi bulunmaktadır. Spor yapmak önemlidir. Fakat belirli kurallara uyulması gerektiği unutulmamalıdır.

Neden Yoga Yapmalıyız?

Tarihi M.Ö. 6500-4500 yıllarını kapsayan Pre-vedik Dönem’ e dayanan yoganın, köken olarak Sanskritçe bir kelime olan YUJ’ dan geldiği bilinmektedir. Yapılan kazı çalışmalarında duvarlara resmedilmiş yoga pozlarına rastlanmıştır.

Yoga, kişinin kendisini bulmasını sağlayan, çeşitli asanalar üzerine kurulu olan bir sanat, aynı zamanda fiziksel bir aktivitedir. Yoga yapmak vücut ve zihin sağlığı açısından çok faydalı bir aktivitedir.

Peki, neden yoga yapmalıyız?

  • Sağlıklı bir yaşam

Yoga yapmak metabolizmayı hızlandıran bir aktivite olması sebebiyle sağlığınıza olumlu yönde etki eder ve beslenme şekliniz ile orantılı olarak sağlıklı bir şekilde kilo almanızı / vermenizi sağlar.

  • Vücudun esnekliğini korumak

Bildiğimiz üzere yoga yapmanın diğer bir güzelliği de esnemeyi sağlaması. Yoga kasların esnekliğini korumasını sağlarken kişiye kendi vücudunu kontrol etmeyi de öğretir. Daha esnek bir vücut için mutlaka yoga yapmalısınız.

  • Vücuttaki ağrıları dindirmek

Birçok insan sırt, bel ve boyun bölgelerinde oluşan ağrılardan şikâyetçidir. Yoga yapmak vücudun gevşemesini sağlarken, vücuttaki kasılma kaynaklı ağrıların azalmasına büyük ölçüde fayda sağlar.

  • Kaliteli bir uyku

Eğer uykuyla alakalı problemler yaşıyorsanız, özellikle uyumaya yakın saatlerde yapacağınız birkaç yoga alıştırması ile gevşeyip daha kaliteli bir şekilde uyuyabilirsiniz.

  • Güçlü kaslar

Düzenli şekilde yapılan yoga alıştırmaları sonunda hayalinizdeki belirgin karın kaslarına sahip olmanız muhtemel bir sonuç. Ayrıca yoga yapmak diğer fiziksel aktivitelerden farklı olarak en ince kasların bile çalışmasını sağlar.

  • Dengeyi geliştirmek

Yoga duruşları ilk zamanlarda vücudunuzu zorlayabilir. Ancak zamanla bu duruşlarda zorlanmamaya başladığınızı ve rahat bir şekilde dengede durabildiğinizi fark edeceksiniz.

  • Duruşu düzeltmek

Duruş; sağlığı, günün akışını, insanlarla olan ilişkileri, kariyeri, özgüveni, konuşma tarzını, sosyal yaşamı, eğitim hayatını ve daha birçok alanda insan yaşayışını etkileyen çok önemli bir etkendir. Eğer dik durmakta zorluk çekiyorsanız ve duruşunuzu düzeltmek adına bir adım atmak istiyorsanız, hiç vakit kaybetmeden yoga yapmaya başlamanız sizin için oldukça faydalı olacaktır.

  • Meditatif bir zihin

Yoganın fiziksel faydalarının yanında ruhsal faydalarını da söylemeden geçemeyiz. Daha dingin, sakin ve stresten arınmış bir zihin için gün içinde boş bulduğunuz vakitleri yoga yaparak değerlendirebilirsiniz.

  • Güne zinde başlamak

Güne nasıl başladığınız aslında gününüzün akışını da belirler. Sabah uyandığınızda sessiz bir ortamda sevdiğiniz yoga duruşlarına geçmeniz, güne daha zinde ve sakin bir şekilde başlamanızı sağlarken, aynı zamanda günlük hayatın karmaşasında zihninizi stresten korumanıza fayda sağlayacaktır.

  • Gençleşmek

Yogada en zor duruşlar olarak kabul edilen baş duruşu ve kollar üzerinde duruşlar (Sanskritçe Sirsasana ve Bakasana) vücutta kan akışını tersine çevirerek gençleşmeyi sağlayan duruşlardır. Yogayı yaşam tarzı haline getirmiş olan insanlar ters duruşlara büyük önem gösterirler ve gençleşmeyi sağladığına inanırlar.

Yoga yapmak temelde fiziksel ve ruhsal olarak çok faydalı bir aktivitedir. Ancak özellikle ters duruşlar olmak üzere bazı yoga duruşları eğitmen gözetimi gerektiren duruşlardır. Aksi halde çeşitli sakatlanmalara sebep olabilirler. Eğer evde kendiniz yoga yapmak istiyorsanız eğitmenlerin yayınladıkları eğitici videoları adım adım uygulayarak vücudunuzu bu duruşlara hazır hale getirebilirsiniz. Bu yolda size başarılar dileriz.

Hangi Spor Aleti Hangi Kası Çalıştırır?

Vücut Geliştirme:

Kasları çalıştırmanın farklı yollarından birisi de vücut geliştirmedir. Genelde bir çift dumbell ile tüm vücut kasları çalıştırılabilir ve istenilen sonuca ulaşılabilir. Dumbell curl egzersizi ile biceps denilen pazu kaslarını, triceps denilen arka kol kaslarını, press hareketleri ile omuz ve göğüs kaslarını çalıştırabiliriz. Bunlar serbest ağırlıklarla yapılan ve üst vücut kaslarını çalıştıran hareketlerdir.

Sırt Kasları:

Sırt kaslarını en iyi çalıştıran hareketlerden birisi neredeyse herkesin bildiği barfiks hareketidir. Fakat herkes kendi vücut ağırlığını kaldıramayacağı için spor salonlarında lat pull down aleti ile sırt kasları çalıştırılabilir. Lat pull down hareketinde önemli nokta vücudu öne ya da geriye yatırmamaktır. Makineye paralel konumda göğüs kafesi hafif dışarı konumda kontrollü şekilde çekip, kontrollü şekilde yavaşça bırakılmalıdır.

Göğüs Kasları:

Göğüs kaslarını en efektif çalıştıran hareket şınav çekmektir. Kolaylıkla ekipmansız yapılabilen ve farklı varyasyonları olan şınav hareketi etkili şekilde göğüs kaslarını çalıştıracaktır. Bunun yanı sıra bench press hareketi de göğüs kaslarını çalıştıran en temel aletlerden birisidir. Dikkat edilmesi gereken nokta ağırlığı yavaş şekilde indirip, yavaş şekilde kaldırdıktan sonra tepe noktasında 2 saniye bekleyip göğüs kasları sıkıştırılır ve böylece hareket daha doğru tamamlanmış olur.

Omuz Kasları:

Omuz kasları press ve yana açış hareketleri ile çalıştırılır. Bir çift dambıl yardımıyla oturarak veya ayakta press hareketi yapılır. Side laterall hareketi ile de dambıl başlangıç pozisyonunda vücudun yanında tutulur ve dirsekler hafif kırık şekilde kulak hizasına kaldırılır. Bir saniye beklenir, bu kas fibrilllerinin daha aktif çalışmasını sağlar.

Ön Ve Arka Kol Kasları:

Biceps curll hareketi en temel ön kol hareketidir. Dumbell veya halter ile yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta kaldırabileceğiniz kadar bir ağırlık seçilmeli ve duruş pozisyonu bozulmamalıdır. Aksi takdirde kol kaslarından çok bel ve sırt kasları da devreye girmiş olur ve hareketten istenen verim alınamaz. Arka kol hareketinde ise dips aleti kullanılır, dirsekler vücudun yanında paralel şekilde durmalı ve yanlara açılmamalıdır. Negatif pozisyonda bir saniye beklemeli ve başlangıç pozisyonuna dönerken duruş bozulmamalıdır, aksi halde omuz kasları zarar görebilir.

Bacak Kasları:

Bacak kaslarını çalıştıran temel egzersiz squat hareketidir. Herhangi bir ekipman olmadan yapılabileceği gibi, squat makinesi ile de yapılabilir. Bacaklar omuz genişliğinde açık yere paralel şekilde ve arka bacak kasları gergin halde inilir. Bir saniye bekledikten sonra kontrollü şekilde nefes verilerek başlangıç pozisyonuna dönülür. Bu hareketin yanı sıra leg press aleti ile de bacak kasları çalıştırılabilir. Ayakların alete açışı değiştirilerek ön bacak, arka bacak veya calf kasları etkin şekilde çalıştırılabilir. Dumbell lunge denilen hareket ile de ağırlıklar vücudun yanında paralel şekilde durulur ve bir adım topuk yerden kalkmayacak ve sırt duruşu bozulmayacak şekilde diğerinin önüne atılır, bu hareket arka bacak ve kalça kaslarını etkili şekilde çalıştırır.

Fitness Nedir? Fitness Programı Nasıl Olmalı?

Fitness, fiziksel gücün ve insan vücudunda gerekli kondisyonu geliştirmek, daha iyi hale getirip sağlıklı birer birey olmak için yapılan bir spor dalıdır. Bu spor dalında dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar içerisinde tam olması gereken bir fitness hayatında olmazsa olmaz olan sağlıklı beslenme şeklidir. Fitness hayatının yüzde 70’lik kısmı, beslenme düzeninizin vücudunuzun istediği makro mikro değerlere göre yeterli bir halde olmasıdır.

Yeterli beslenme düzeni ile oluşturulan fitness hayatınızda geri kalan yüzde 30’luk kısım için de yeteri kadar özen göstermekle yükümlüsünüz. Aksi takdirde hayallerinizdeki kondisyona, istediğiniz görüntüye ve fiziksel yeterliliğe ulaşmakta zorluk çekebilirsiniz. Bu sebepten dolayı fitness beslenme, uyku düzeni ve antrenman düzeni gerçekten özenli ve düzgün olmalıdır.

Fitness ve Vücut Geliştirme Arasındaki Farklar Nelerdir?

Fitness, vücudun fit bir görüntüye sahip olması ve yağ yakmak gibi hedefleri vardır. Bu hedefler vücut geliştirme sporu için de benzerlik göstermektedir. Fakat vücut geliştirme de asıl amaç zayıflamak, yağ yakmak ve fit görünüme kavuşmaktan çok belirli bir kg seviyelerinde olan kas kütlelerini yükseltmeye çalışmaktır. Kas kütlesi kazanır iken aynı zamanda fit bir görüntüye kavuşmak istemeleridir. Bundan dolayı dolgun ve yüksek kas kütlelerine kavuşmak için fitness programından farklı olarak beslenmelerini düzenlerler ve antrenman sistemlerini ona göre ayarlamalıdırlar.

Fitness Aletleri İle Antrenman Nasıl Yapılır?

Fitness programında amaç, yoğunluğu yüksek ve fiziksel aktivitenin çok, yağ yakmaya ve vücutlarını fit bir görüntüye dönüşmesini sağlamaktır. Fitness salonunda spor yapılabileceği gibi evde de bu fitness aletleri temin edildiğinde de bedenen her hangi bir rahatsızlığınız olmadığı sürece kolaylıkla yapılabilir. Fitness eldiveni kullanarak yapılan antrenmanlarda, elimizinde hassasiyetini korumakta önemlidir. Vücut geliştirmede ise, amaç kas kütlesi arttırmak olduğundan her bir vücut bölgesinin ayrı ayrı programlanması gerekir. Her bir kas bölümünün etkili çalışılması ve bu antrenman sistemlerini etkili bir beslenme programına uyarak en iyi seviyelere getirebiliriz. Kadın ya da erkek fark etmeden herkes için kolaylıkla spor salonunda ya da evde kullanabileceği ağırlık plakaları ile vücut geliştirme antrenmanı yapabilirsiniz.

Ağırlık Plakaları

Fitness Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Fitness, insanın hayatında bulundurması öncelikle insan sağlığı ve hayatında başarılı ve disiplinli bir birey olmasına kadar birçok yararı bulunmaktadır. Spor insan hayatında sayısız yarar sağlamaktadır. Fitness ile beraber bu konuda sporun yararlarını hayatınıza dahil etmiş olursunuz. Bu yararlar ise sporun hayatınıza kattığı sorumluluk duygusu en başta gelmektedir. Spor, hayatınıza tam anlamıyla yerleştirdiğiniz zaman tüm hayatınızı değiştirebilecek olan etkileri vardır. Size kattığı sorumluluk duygusu işinizi en dikkatli şekilde yapmanızı sağlar ve bu size katacağı en önemli etkilerindendir.